LEGNICA: Metamorfoza Mieszkania - Bez kosztownego remontu
Wstęp
W przypadku naszej realizacji w Legnicy stanęliśmy przed wyzwaniem stworzenia inteligentnego mieszkania bez konieczności ingerencji w istniejące okablowanie. Nasi klienci cieszyli się świeżo zakupionym i gustownie wykończonym mieszkaniem deweloperskim. Na tym etapie nie było zatem możliwości jakichkolwiek przeróbek okablowania elektrycznego. Jednak z upływem czasu, mieszkańcy dostrzegli niedogodności, które skłoniły ich do zapoznania się z naszą ofertą z dziedziny Smarthome. Oto jak dokonaliśmy tej transformacji i jakie korzyści z tego wynikły.
Dlaczego konwencjonalna instalacja elektryczna, stała się mało komfortowa dla mieszkańców🤷♀️
Po pierwszych rozmowach z klientami, dowiedzieliśmy czemu tradycyjna instalacja elektryczna nie spełnia ich oczekiwań
Wyzwanie nr 1: Sterowanie roletami⏬
Pierwszym tematem, który został poruszony podczas rozmów z klientami to uciążliwe sterowanie roletami. Ponieważ mieszkanie znajduje się na parterze to rolety pełnią funkcję nie tylko zaciemniającą ale także antywłamaniową. Zatem kiedy mieszkańcy wychodzili rano do pracy zmuszeni byli podejść do każdego z okien i przytrzymać klawisz sterujący roletą, aż do jej całkowitego zamknięcia. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że ta czynność nie należała do najprzyjemniejszych😉
Wyzwanie nr 2: Sterowanie oświetleniem💡
W nowoczesnych aranżacjach wnętrz pojawia się dużo obwodów oświetleniowych. Kinkiety, podświetlenia dekoracyjne, kolorowe taśmy LED, rozbudowane oprawy sufitowe to w zasadzie standard. W omawianym mieszkaniu są także lampy stojące, czyli wpięte do tradycyjnych gniazdek 230V oraz kolorowe taśmy LED RGBW. Mieszkańcom zależało także na nastrojowym oświetleniu dopasowanym do sytuacji np. oglądania filmów. W tej sytuacji załączanie oświetlenia było dosyć skomplikowane ze względu sporą ilość przycisków ściennych, do tego dochodziło załączanie lamp stojących.
Wyzwanie nr 3: Sterowanie ogrzewaniem💰
Grzejniki w mieszkaniu były wyposażone w konwencjonalne głowice termostatyczne. To standardowe rozwiązanie oferowane przez dewelopera ale niekoniecznie komfortowe. Grzejniki z tradycyjnymi głowicami termostatycznymi nie pozwalają na dostosowanie temperatury zgodnie z harmonogramem lub przez zdalne sterowanie.
Wyzwanie nr 4: Sterowanie klimatyzacją❄
Podobny problem dotyczył klimatyzacji. Nasi klienci chcieli mieć możliwość obniżenia temperatury kiedy wracają po pracowitym dniu do domu.
Wyzwanie nr 5: Bezpieczeństwo 🔐
Jak już wspomniałem mieszkanie mieści się na parterze. Zatem istniały obawy związane z zagrożeniem włamaniowym. Sterowanie roletami to jedno, ale klientom zależało na kontroli stanu otwarcia okien. Nie chcieli jednak zdecydować się na typowy system alarmowy.
Jakie rozwiązania zaoferowaliśmy?
Fibaro Smarthome
Zaproponowaliśmy system Fibaro, który umożliwił nam wprowadzenie automatyki do mieszkania bez potrzeby zmiany okablowania. Dzięki urządzeniom takim jak czujniki okienne Fibaro, smart gniazdka Wall Plug, łączniki oświetleniowe Walli, RGBW Controller i Heat Controller na grzejnikach, mieszkanie zyskało nowy wymiar komfortu.
Fibaro Home Center 3 Lite
Serce inteligentnego domu, czyli centrala które zarządza i komunikuje się ze wszystkimi urządzeniami smarthome. Jest to kompaktowa centrala o wielkich możliwościach.
Fibaro Door Window Sensor
Są to zabezpieczenia drzwi i okien Pozwalają na monitorowanie otwarcia i zamknięcia okien. Mogą mierzyć także temperaturę co wpływa na bezpieczeństwo oraz efektywność energetyczną mieszkania.
Fibaro Wall Plug
Pozwalają na "metamorfozę" każdego standardowego gniazdka w technologię Smarthome, która umożliwia zdalne zarządzanie podłączonymi do nich urządzeniami oraz monitorowanie zużycia energii. Wielką zaletą jest też to, że mieszkańcy mogą samodzielnie podłączać Wall Plug do wybranego dowolnie gniazda 230V w mieszkaniu.
Fibaro The Button
Fibaro The Button szczególnie spodobał się naszym klientom. Jest to kompaktowy, bezprzewodowy i wielofunkcyjny przycisk, oferując użytkownikom wygodną i intuicyjną kontrolę nad różnymi aspektami inteligentnego domu. Jego małe rozmiary i prostota instalacji pozwalają na umieszczenie go niemal w dowolnym miejscu.
Łączniki oświetleniowe Fibaro Walli Switch
Czyli inteligentne przyciski dzięki, którym możliwe jest zarządzanie oświetleniem w domu, oraz tworzenie scen oświetleniowych. Walli Switch są montowane w miejscu tradycyjnych łączników oświetleniowych. Dzięki temu rozwiązaniu, mieszkańcy jednym kliknięciem mogą np. wywoływać sceny świetlne odpowiednie dla nastroju.
Fibaro RGBW Controller
Urządzenie do sterowania oświetleniem LED umożliwiające zmianę kolorów oraz intensywności światła, co pozwala na stworzenie odpowiedniej atmosfery.
Fibaro Heat Controller
Inteligentne głowice termostatyczne zamontowaliśmy na zaworach grzejnikowych. Dzięki temu automatycznie regulują temperaturę w pomieszczeniu, dostosowując ją do indywidualnych preferencji. Gdy mieszkańcy chcą ręcznie dostosować temperaturę wystarczy, że obrócą głowicę termostatyczną aby ustawić żądaną wartość. Kolorowy pierścień informuje o nastawionej temperaturze. Głowica termostatyczna FIBARO ma wbudowaną funkcję pomiaru temperatury, ale pomiar może nie być dokładny, gdy grzejnik jest osłonięty. Dlatego zaleciliśmy użycie dodatkowego czujnika FIBARO Temperature Sensor (FGBRS-001) by uzyskać bardziej wiarygodne odczyty w wybranych pomieszczeniach. To niewielkie urządzenie o średnicy zaledwie 38mm umożliwia dokładny pomiar temperatury w kluczowych miejscach mieszkania, zapewniając optymalne warunki cieplne tam, gdzie są najbardziej potrzebne (np. przy łóżku)
Czujnik temperatury FIBARO Temperature Sensor (FGBRS-001)
Bezprzewodowy termostat MCO HOME
Aplikacja mobilna Yubi Home Center
Każdy element systemu jest sterowany za pomocą aplikacji Yubi dając mieszkańcom pełną kontrolę nad ich nowym, smart mieszkaniem. Aplikacja może być zainstalowana na smartfonach, tabletach lub ściennych panelach dotykowych.
Korzyści Inteligentnego Mieszkania
System Fibaro Smarthome wprowadził wygodę i umożliwił zaawansowaną, ale niezwykle prostą w obsłudze kontrolę nad domowymi urządzeniami. Zwiększył także poczucie bezpieczeństwa mieszkańców i przyczynił się do realnych oszczędności w kosztach ogrzewania. Warto też zauważyć, że automatyka domowa z całą pewnością podnosi wartość nieruchomości.
Podsumowanie
Nasze wdrożenie w Legnicy pokazuje, że inteligentny dom jest w zasięgu ręki dla każdego, bez potrzeby kosztownej i czasochłonnej modernizacji okablowania. To dowód na to, że systemy Smarthome nie są przeznaczone tylko dla dużych rezydencji. Większość mieszkań można wyposażyć w system Inteligentnego Budynku.
Fibaro Home Center Lite i inne inteligentne rozwiązania otwierają drzwi do świata nowoczesnej automatyki domowej.