KNX - fakty i mity
Na rynku istnieje wiele standardów i produktów, dzięki którym, można zbudować systemy typu Smart Home.
Jedną z nich jest technologia KNX.
Jakie są fakty i co wyróżnia standard KNX ?
Klient nie jest uzależniony od oferty jednego dostawcy. KNX jest otwartym i unormowanym standardem automatyki budynkowej. Z punktu widzenia użytkownika jest to niezaprzeczalna zaleta. Oznacza to bowiem wybór urządzeń z oferty kilkuset producentów i gamy ponad 8000 produktów. System KNX można porównać do ganituru szytego na miarę. Mieszkańcy mogą korzystać z najlepszych dostępnych na rynku materiałów, a całość jest idealnie dopasowana do potrzeb.
KNX umożliwia pełną integrację z urządzeniami takimi jak np. rekuperatory, pompy ciepła, kotły C.O. pochodzące od różnych producentów, co daje użytkownikom pełną swobodę wyboru i elastyczność w budowie systemu Inteligentnego Budynku
To znormalizowany, stabilny i bezpieczny standard komunikacji pomiędzy urządzaniami systemów automatyki budynkowej. Urządzenia w standardzie KNX, przechodzą proces testowania i certyfikacji, który zapewnia określone standardy jakości i bezpieczeństwa.
To stale rozwijana i dopracowana od niemal 30 lat technologia, której początki sięgają końca lat 80. Oznacza to także, że ponad 20 letnie urządzenia, świetnie współpracują z obecnie oferowanymi. Klient nie musi się martwić o dostępność kompatybilnych produktów.
Standard KNX jest w pełni skalowalny i elastyczny, znajduje zastosowanie zarówno w mieszkaniach, domach, a także biurach i obiektach przemysłowych.
Jakie są mity na temat KNX:
Czy KNX oznacza wysokie koszty?
Certyfikowanych producentów urządzeń w standardzie KNX jest już ponad 400. W sytuacji tak dużej konkurencji, naturalnym zjawiskiem jest spadek cen. Od lat obserwujemy na rynku taką właśnie tendencję. W wielu przypadkach porównujemy konkurencyjne systemy i zdarza się, że KNX jest bardzo zbliżony cenowo, lub niejednokrotnie tańszy.
Czy KNX jest systemem tylko dla dużych i drogich posiadłości?
Absolutnie nie. System KNX świetnie sprawdza się w niewielkich mieszkaniach lub biurach. Funkcje takie jak sterowanie oświetleniem czy ogrzewaniem są często standardem, nawet w mieszkaniach deweloperskich.
Czy KNX jest trudny w obsłudze?
Zdecydowanie nie. Sterowanie systemem może odbywać się na wiele sposobów. To Klient decyduje czy będzie to aplikacja na smartfonie, czy konwencjonalny przycisk ścienny lub np. panel dotykowy. Natomiast dzięki wizualizacjom lub samoopisującym się przyciskom, można śmiało stwierdzić, że obsługa jest łatwiejsza niż w tradycyjnej instalacji elektrycznej.